Tamsalu Päevad 2024

Tamsalu Päevade laupäevased sündmused 25.05.2024 algasid Kesk tn 2 asuva ajaloolise Meritsa maja 100. aastase sünnipäeva puhul kell 11.00 mälestustahvli piduliku avamisega ja rongkäiguga Meritsa maja juurest Tamsalu Kultuurimaja juurde. Juba alates poole üheteistkümnest hakkas rahvas kogunema ja peolisi tervitas kauni neiu Karoliina Alla sama kaunis lõõtspillimäng.

Rahvas oli rõõmus, kostis laste kilkeid, oli sagimist millist siinkandis ei mäleta isegi eakamad osavõtjad. Oli kelmikaid ja kurvikaid neidiseid, oli ka kuldset keskiga ja soliidselt väljapeetud ning kaunites rahvariietes igihaljaid. Kõik see moodustas kokku haruldaselt särava ja keerleva karusselli ning täitis Kesk tn Tamsalu Muuseumi esise kõnnitee peomeeleolus rahvahulgaga.

Päevajuht Margus Grosnõi tervitas osavõtjaid eriti atraktiivselt ja see energia kandus üle ka peolistele. Edasi andis päevajuht sõna Tapa vallavanemale Riho Tellile. Vallavanem sõnas, et ühest paigast teevad hea elukoha ilusad ja korras tänavad, ilusad ja korras majad, võimalus saada head haridust ja tegeleda hobidega. “Aga on veel midagi, mida ei saa käega katsuda, see on kohavaim,” lausus vallavanem. Telli kinnitusel on Tamsalul oma vaim olemas. See vaim liigub ringi, talle ei meeldi virisemine ja ta läheb sinna, kus midagi tehakse. Ka kõigi takistuste kiuste. “Nüüd on ta valinud selle maja,” sõnas Riho Tell. Mälestustahvli avasid Malle Annus ja Eha Ringinen.

Pealinna rahva poolt tervitusi toonud TTK emeriitprofessor Rein Einasto ütles, et elava paigavaimu olemasolu on ilmeline. „On väga tore, et nii muuseumiseltsi kui ka vallavalitsuse poolt on võetud suunaks vanakest hoida ja temast hoolida,” lausus Einasto Meritsa majale viidates.

Tamsalu Muuseumi Sõprade Seltsi juhatuse esimees Maie Nõmmik nimetas, „See maja väärib mäletamist ja meie suur soov on hoone korda teha, aga seda ei saa teha ilma kogukonna toetuseta”

Sõnavõttude ja tervituste lõppedes asus kaunites rahvariietes ja rõõmsas meeleolus inimesed rongkäigus teele Tamsalu Kultuurimaja poole. Kuna ilmataat oli meile kinkinud kauni kevadilma, siis tundus kogu see voogav rahvahulk imelisena, pisut isegi muinasjutulisena. See oli kui kaunis sümfoonia, kus dirigendiks oli päevajuht ja esimest ning teist viiulit mängisid Tapa Kultuurikeskuse direktor Heili Pihlak ja Tamsalu Kultuurimaja kunstiline juht Kerli Relli, sest just nemad organiseerisid ja panid paika sündmuste kava Tamsalu Päevade aegu ja rongkäigu alguskohaks määrasid Kesk tn alguses asuva ajaloolise Meritsa maja esise tänavaosa.

 Kella kaheteistkümnest üheni oli kultuurimaja ees pidulik kontsert teemal „MINA ELAN SIIN“. Pärast kontserti olid sportlikud pallimängud, mis kestsid hiliste õhtutundideni.  Muuseumi juures algas pärastlõunane üritus kell 14.00. Selle avalöögiks oli Meritsa maja nimipuu, kauni vahtrapuu istiku, istutamine pargi serva maja juurde. Kuna sündmus oli pidulik, siis puukese istutajad olid ka valitud väga esinduslikud – Pandivere Paeriigi Allikate Allikal valitseja, paevana, Rein Einasto ja tema armas abikaasa Maie Koldits.

Pärast vahtrapuu istutamist kogunes rahvas vana apteegi müügisaali, kus algasid ettekanded, mis seotud perekond Meritsa eluloo ja saatusega, kodukoha tähtsuse ja paigavaimuga kuni maheriigi visioonini, mille esitas TTK emeriitprofessor Rein Einasto.

Maie Nõmmik tutvustas perekond Meritsate ja nende ehitatud maja saatust. Rein Einasto rääkis teemal „Kodutundest ja paigavaimust mahe-rahvusriigini“. Andres Rammul tutvustas Tamsalu arengut ja ettevõtteid rõhutades, et just ettevõtlus on see, mis annab rahvale tööd ja loob materiaalseid väärtusi elus toimetulekuks.

Tamsalu Muuseumi ruumide ettevalmistamisel Tamsalu Päevadeks osales üle kahekümne seltsi liikme, aga eriline tänu kuulub seltsi liikmetele: seltsi juhataja Maie Nõmmik, Malle Annus, Sirje Luik, Eha ja Riho Ringinen, Hannele ja Leho Valdok, Rein Reinhold, Elle Allik, Andres Rammul, Kert Uiboaed, Ahto Annus, Tiit Uus jt. Tänud ka Evelin Hiiele, kes tõi muuseumile mitu kastitäit haigla ja apteegivarustust. Suur tänu Tapa vallale, aga eriti Tapa Kultuurikekuse direktorile Heili Pihlakule, kes aitas meie muuseumi ette valmistada Tamsalu Päevadeks ja oli meiega koos kuni lõpuni. See oli meie seltsile suureks tänuks ja auks.

 Lõpetuseks tuleb öelda, et Tamsalu Päevade raames toimunud sündmused Tamsalu Muuseumi juures ja hoones läksid ilusti korda. Täname ka külastajaid, neid oli palju ja kutsume ka edaspidi kõiki tutvuma Tamsalu Muuseumiga.

Tekst ja fotod Tiit Uus