Tamsalu kooli ajalugu algab Uudeküla külakoolist, mis asutati pärast 1856.aasta talurahvaseaduse väljaandmist Eestimaa kubermangus. Seniste Tamsalu kooli ajaloost tehtud uurimuste järgi on esimesed andmed Uudeküla külakoolist pärit 1868. aastast.
Arvatavasti oli kool Uudekülas juba varem. Seda tõestavad Õpetatud Eesti Seltsi poolt 1863. aastal koolmeistrite hulgas korraldatud küsitluse vastused, kus on andmed ka Uudeküla kohta. Küsitlusele saadetud vastuses on kirjas, et Järvamaal Ambla vallas Uudekülas ei ole juba kaks aastat kooli peetud, aga 1863. aasta sügisel algab õppetöö uuesti, sest õpetaja on olemas. Järelikult oli Uudekülas kool juba 1861. aastal. Väidetavalt asus see kool Uudeküla talumajas Järvajõe poole mineva tee ääres.
Õpetama hakkas 1863. aastal Hindrik Kosta. Ta oli 28 aastat vana ja naisemees. Ametit oli ta õppinud oma isalt, kes oli Liivimaal koolmeister. Ta oskas maakeelt (eesti keelt), teisi keeli mitte. Lisaks on märgitud, et kooliealisi lapsi oli Uudekülas 16. Koolis oleksid pidanud käima 8-11-aastased lapsed. Õpetati laulmist ja lugemist, mõnedele, kes soovisid, ka kirjutamist. Rehkendamist ei õpetatud.
Koolmeistri ülalpidamiseks ehk palgaks oli mõisa poolt antud 6 tündrimaad põldu. Üks tündrimaa – algselt maatükk, millele sai külvata ühe tündri vilja. (1 tündrimaa=19. sajandil 0,52–0,63 ha)
Vastused Õpetatud Eesti Seltsi küsitlusele Uudeküla vallakooli kohta pani kirja Ambla pastor. A. Paulsen.
Allikas: Kooliõpetajate aruanded maakooliolude kohta (Eestimaa) I köide(1863). EAA.2569.1.77, lk 205.