Tamsalu Kaubatarvitajate Ühisus (hiljem Tamsalu Tarvitajate Ühisus) asutati 1917. aastal.

Rahvusraamatukogu arhiivis Digar on 1917. aastal kinnitatud Tamsalu Kaubatarvitajate Ühisuse põhikirja täistekst kättesaadav.Tamsalu Tarvitajate Ühisuse kauplus avati 1918. aastal endise Orava kõrtsi ruumides (hiljem kauplus „Areng“). See oli teine kauplus Tamsalus. Tamsalu raamatu andmetel oli esimeseks poeks 19. sajandi lõpul Üexkülli poolt ehitatud jaamahoones August Schmidti riide-ja pudukauplus, mis Vabadussõja järel viidi nn Nimmerfeldti majja Paide maantee ääres.

Tarvitajate Ühistu kauplus varustas põllumehi põllu- ja majapidamistarvetega, ostis talumeestelt kokku teravilja ja andis ka suuremateks ostudeks ühisuse liikmetele madala protsendiga laenu. Tamsalu Tarvitajate Ühisuse abikauplused olid Vajangul ja Porkunis.1925. aastani oli Tamsalu Tarvitajate Ühisuse ärijuhiks Jaan Mürk (1925 avas ta oma kaupluse Meeritsa majas), tema järel Albert Vahermaa. Ühisuse juhatuse esimees oli Vajangu valla sekretär Johannes Eiskop. 1932-1940 töötas ärijuhina Roman Maurer, kes oli aktiivne Tamsalu seltside ja ühistute töö organiseerija.

1932. aasta „Postimees“ kirjutab: „Tamsalu tarvitajate-ühisus, Järvamaa suuremaid omasarnaseid, on püsinud kohapeal juba 15 aastat, mille aja jooksul on ta suutnud areneda elujõuliseks ning täita kõiki ümbruskonna soove. Möödunud aastal ulatus ühisuse läbimüük 167.342,19 kroonini, sellest müüdi peakaupluses – 82.658,06 kr. Vajangu abikaupluses – 50.431,57 kr. ja Porkuni abikaupluses – 34.252.56 kr. eest. Puhastkasu saadi möödunud aastal 1.000,88 kr. Ühisuse juhatusse valiti viimasel peakoosolekul – F. Eiskop, M. Raha, A. Ottman, K. Kleesman. n. Tõnusson ja A. Poom. Revisjoni komisjoni – J. Puusepp, F. Ziugand ja P. Kaik.“

Allikad: Tamsalu. 2007. MTÜ Tamsalu Muuseumi Sõprade Selts. Maalehe Raamat. Tallinn, lk 55-56.
Ringi ümber kodumaa. Tamsalu tarvitajateühisuse tegevusest. Postimees 07.04.1932 nr 80 http://galerii.kirmus.ee/biblioserver/index2.php?kid=392412&index_from=4

Veel huvitavat Tamsalu Tarvitajate Ühisusest

Tamsalu Tarvitajate Ühisus andis välja oma kalendrit aastatel 1932-1940. Tamsalu muuseumis on olemas 1940. aasta kalender. See on sarnane tänapäevastele kalendritele, kuhu saab märkmeid teha. Erinevalt meie internetiajastust on seal aga olulisi fakte maailma riikide ja rahvaste, samuti Eesti kohta. On palju olulisi soovitusi ja teavet talupidajatele, samuti reklaami, ka tubakatoodete reklaami, mida meil praegu pole. 1940. aasta kalendris on vihjeid ka mõnede kaupade tarneraskustele, mis olid tingitud 1.septembril 1939 alanud maailmasõjast. Huvitav on lugeda soovitusi täiskasvanud inimese toidunormide kohta ja võrrelda neid praegustega.

Veel Tamsalu kaubandusest

Enne teist maailmasõda oli Tamsalus viis kauplust. Ainult ühes neist müüdi alkoholi kuuel päeval nädalas kella 9-17. Sõjapäevil põles kaks kauplust ära. Peale sõda 1945 oli pilt kurb. Töötas ainult sõjaeelne Tarvitajate Ühisuse kauplus. Lisaks avati endise Mart Laksi lihakaupluse asemel kauplus raudteelastele. Kaupa oli vähe. 1947. aastani kehtis Nõukogude Liidus talongisüsteem. Kui talongisüsteem kaotati, tõsteti toidukaupade hindu.

Esialgu jäi Tamsalu Tarvitajate Ühiskauplus tegutsema oma raamatupidamise ja ärijuhiga. Aja jooksul avati kooperatiivkaupluse osakond endises J. Mürgi kaupluse ruumides. Seal müüdi majatarbeid ja riidekaupu. Raudtee ooteruumi majas avati söökla, kus müüdi ka õlut ja kangemat alkoholi. Kitsarööpmelise raudtee ääres avati reisijate jaoks kiosk, kus müüdi võileibu, suitsukala, õlut ja piiramatult viina. Kioskis kauples endine vorstimeister Mart Laks, seetõttu hakati rahva seas kioskit nimetama „Mardi putkaks“.  „Mardi putkat“ mainiti 1953. aastal isegi raadiojaamas Ameerika Hääl kui Tamsalu ainsat meelelahutuskohta.

Sõja järel rajati Tamsallu uusi ettevõtteid. Elanike arvu kasv nõudis omakorda kaubandusvõrgu arendamist. 1950. aastail liideti Tamsalu Tarbijate Kooperatiiv Väike-Maarja kooperatiiviga. Tamsallu ehitati uusi kauplusi: raudtee tänavale toidukauplus „Lemmik“, selle kõrvale kahekorruseline kaubamaja tööstuskaupadele. Selle maja esimesel korrusel asus söökla. Ehitati veel baar-söökla raudtee tänavale ja toidupood Koidu tänavale. Laiendati ehitusmaterjalide kauplust „Areng“ ja avati selle kõrval toidukauplus „Laane“.

1.aprillist 1975 võttis Tapa Tarbijate Kooperatiiv üle kõik Tamsalu kauplused ja sööklad.

Allikas: Joh. Eermanni käsikiri Tamsalu muuseumis