Solar Tour OÜ reisigrupp Tamsalus ja Tamsalu Muuseumis

Pühapäeval, luuvalu päeval, 09.02 väisas Tamsalu Muuseumi reisifirma Solar Tour OÜ väikene 10 liikmeline reisigrupp hinnatud reisijuhi Ants Tuuleveski juhatusel. Tegelikult tuli grupp juba reedel Laululinnu Külalismajja, kus ka ööbiti. Reedel tutvuti Porkuni vaatamisväärsustega, laupäeval külastati Väike-Maarjat ja ümbruskonda ning pühapäev pühendati Tamsalule ja Ambla kirikule. Tamsalu Muuseumis võttis grupi vastu Malle Annus ja Tiit Uus. Tutvusime muuseumi eksponaatidega ja selgitasime osavõtjaile ka pisut Tamsalu ajalugu.

Edasi liikusime Põdrangu sovhoosi keskusehoone juurde, kus ootas meid hoone omanik, Strangko Grupp OÜ juhataja, Põdrangu sovhoosi viimane direktor Riho Kivila. Kõigepealt selgitas Kivila meile veidi Põdrangu sovhoosi ja Sääse linnuvabriku ajalugu näidates ka samas kõrval asunud mõisnike Limbergite kunagise uhke härrastemaja veel säilinud kiviseina. Sääse linnuvabrikus töötas kõrgperioodil üle 300 töötaja ja toodang oli 86 miljonit kanamuna aastas. Sääse linnuvabrik oli Tallinna linnuvabriku järel suuruselt teine kanamunade tootja Eestis. Kahjuks kõik kunagine kuulsus on läinud ajalukku ja praegu näeme siin vaid küllaltki huvitava arhitektuuriga Põdrangu sovhoosi keskusehoonet. Hoone projekteeris arhitekt Maara Metsal, kes Kivila mälestuse järgi töötas siin kaks aastat kuni hoone valmimiseni 1978. aastal. Peahoone välisilme kujundamisel oli arhitekt Metsal inspiratsiooni saanud kana kohevatest sabasulgedest. Keskuse sisearhitektiks on Maia Laul kunstikombinaadist ARS. Lehviksaali seinu katvad sgrafiitod tegi kunstnik Eeva Jänes, tekstiilid Peeter Kuutma. Sgrafiitod oma mõõdetelt on Eestis ühed ainulaadsemad. Kahjuks on aeg ka siin oma töö teinud, kuid sgrafiitod on säilinud hästi ja kujutavad veel praegugi tähelepanuväärivat kunstiteost. Kivila tutvustas meile ka hoone teisi ruume, kus oli aastaid firma Strangko Grupp OÜ tööruumid. Suur tänu Riho Kivilale tutvustamaks kunagist Põdrangu sovhoosi keskusehoonet.

Põdrangult liikusime Tamsalu Kultuurimaja juurde, kus tutvusime kultuurimaja välisvaatega ja rääkisime Tamsalu mõisa lugu ning hiljem siia rajatud kultuurimajade saatustest. Vahepeal tutvustasime möödaminnes külalistele veel Tamsalu EPT, Spordihoone ja endise administratiivhoone ning Tervisekeskuse asukohti ja tegime peatuse Tamsalu suusastaadioni juures. Eriti avaldas külalistele muljet, et Tamsalus on lumi ja valgustatud suusarajad. Järgnevalt tutvusime Tamsalu Kooliga. Meid võttis vastu kooli huvijuht Triin Konrad, kes tutvustas meile väga põhjalikult kooli siseruume ja õppeklasse. Peab märkima, et õpilastele on loodud suurepärased tingimused õppetööks kaasaegse sisustusega õpperuumides. Külalised nimetasid, et kohati on tingimused paremadki, kui Tallinna koolides. Eriti paistsid silma töötoad ja robootikaruum.

Tutvusime ka alumisel korrusel asuva spordirajatisega, kus on võimalik isegi 100 m jooksu võistlusi korraldada. Samast ruumist saab kohe liikuda ka kooli staadionile, mis on renoveeritud ning paigaldatud kaasaegsed tartaan-jooksurajad, kõrgus- kaugus- ja teivashüppe hoovõturajad. Kooliruumidega tutvumine avaldas kõigile head muljet ja oli tõeliselt meeldejääv elamus. Tagasiteel peatusime ruumis, mis oli ettevalmistatud kohe toimuvale Tamsalu Kooli poolt läbiviidavale suurele südamepäevale. Sissejuhatuseks tehti kell 13.00 Tamsalu Kooli staadionil ühine droonifoto – Eesti suurim süda Tamsalus! Pärast suurt ühisfotot kutsuti kõiki peresid osalema liikumisväljakutses “Tamsalu Suurim Süda”, kus saad joonistada oma sammudega Tamsalusse südame ja võita auhindu! Kohtumine Solar Tour OÜ reisigrupiga ning grupijuhi Ants Tuuleveskiga oli meeldejääv sündmus ja jättis hea mulje nii külalistele kui ka vastuvõtjaile. Enne lahkumist tegime ka ühispildi.

Koostas ja fotod Tiit Uus