Õpilastele pakutavad muuseumitunnid Tamsalus:
1. Friederike ja Jakob Merits – Tamsalu algkooli õpetajad- nende elu ja panus Tamsalu arengusse. Maie Nõmmik
2. Tamsalu asula kujunemine – õppekäik giidi saatel Paide maanteel asuvast kirikust jaamahoonete ja kukelossini, sealt edasi Kesk tänaval Meritsa majast koolimaja ja kultuurimajani. Tiit Uus, Maie Nõmmik
3. Meritsa maja Tamsalus – Tamsalu esimene raamatukogu, J. Mürgi kauplus, apteek, haigla. Maie Nõmmik, Tiit Uus
4. Kuidas alustada suguvõsa ajaloo uurimist? Malle Annus
5. Küüditatud laste elu ja koolitee Siberis. Malle Annus
6. Küüditatute lood. Malle Annus.
7. Muusikatund muuseumis. Sirje Luik
8. Kuidas vanasti koolis õpiti (õpikud, õppevahendid). Hannele Valdok, Maie Nõmmik
9. Esemed, dokumendid, fotod kui ajalooallikad. Muuseumitund. Maie Nõmmik jt
10. Lubjatehased Tamsalus. Andres Rammul
11. Kaubandusest Tamsalus Eesti Vabariigi ja nõukogude ajal. Andres Rammul
12. Paekivi Eesti rahvuskivi, lubjakivi – selle kasutamine tänapäeval. Andres Rammul.
13. Kultuuri- ja seltsielu Tamsalus Eesti Vabariigi ja nõukogude ajal. Maie Nõmmik
14. Tamsalus tegutsenud tööstusettevõtted (EPT, TERKO jt) Tiit Uus
15. Kodu, kodupaiga ja kogukonna olulisus inimese kujunemisel kodanikuks. Maie Nõmmik
16. Muuseum, kui põlvkondade vahelise sideme ja pärandkultuuri hoidja ning säilitaja. Maie Nõmmik
17. Kuidas vanasti tööd tehti – tööriistad ja töövõtted põllul, heinamaal, koduses majapidamises. Eha Ringinen, Sirje Luik jt
18. Rahvakalendri tähtpäevad ja nendega seotud kombed. Sirje Luik
19. Tamsalu kooli ajalugu 19.-20. sajandil. Maie Nõmmik

- Muuseumitunni kava teemal „Tamsalu kui raudteeasula“
Sihtrühm: põhikooli 5.-9. klass, kohandatav ka 3.-4. klassi õpilastele
Eesmärgid:
1) Äratada õpilastes huvi kodukoha ajaloo vastu, tutvustades huvitavaid lugusid Tamsalu arengust seosest raudteega.
2) Luua võimalus selleks, et õpilased suudaksid selgitada, kuidas Tamsalu asula areng on seotud Eestis 19. sajandil toimunud tööstusliku pöördega. (Seos põhikooli ainekavaga – tunneb mõningaid iseloomulikke sündmusi kodukoha ja Eesti ajaloost ning seostab neid omavahel).
3) Õpilased oskavad tunni lõpus selgitada, milline tähtsus on raudteel praeguste Tamsalu inimeste elus, kuidas üldse eluolu Tamsalus, sealhulgas koolielu on muutunud.
4) Ainetevaheline lõiming: ajalugu, eesti keel, matemaatika.
5) Oskus analüüsida ajalooallikaid (konkreetselt on allikaks õpilaste vihikud 1960. aastatest)
Seos põhikooli ajaloo ainekavaga:
1) Õpilased tunnevad mõningaid iseloomulikke sündmusi kodukoha ja Eesti ajaloost ning seostavad neid omavahel.
2) Areneb oskus asetada end minevikus elanud inimese olukorda ja mõista nii ametite kui ka töö sisu muutumist ajas.
Vahendid muuseumitunni läbiviimiseks:
Koopiad Tamsalu kooli II klassi õpilaste vihikutest, kaldjoontega vihikuleht, kirjutusvahendid (tindipott, lahtise sulega sulepea, kuivatuspaber), muuseumis säilitatavad fotod Tamsalust 19. sajandi teisel poolel, kitsarööpmelisest raudteest, jaamahoonetest, pabertahvel
Tegevus tunnis:
1. Sissejuhatus – iga õpilane nimetab ühe asja, mis tema arvates on Tamsalule kõige iseloomulikum (ka mujalt tulnud õpilased on kindlasti midagi tulles tähele pannud)
2. Õpilased saavad koopiad lehekülgedega 1960. aastate alguse õpilase vihikust, kus on kava, mille alusel saab jutustada külaskäigust Tamsalu raudteejaama.
Seos eesti keelega: kava koostamine, kirjatehnika. Õpilase käekiri võrreldes tänapäevaga.
Seos ajalooga: õpilase vihik ja selles kirjapandu kui ajalooallikas.
Ülesanne: Uurige kava ja leidke sõnad või väljendid, mida te ei tunne! Tehke järeldus selle alusel – mis on Tamsalu raudteejaamas ja raudteel praegu teisiti.
Kes ja kuidas praegu kogub vanametalli? Milleks see oli ja on vajalik?
Mida kujutas endast kitsarööpmeline raudtee?
Tunni läbiviija selgitused Tamsalu arenemisest seoses raudteega. Fotod ja lood nende juurde.
Seos matemaatikaga. Näiteks ülesanne: kui Tapa-Tartu raudtee, mis läheb läbi Tamsalu, valmis 1876, siis arvutage, mitu aastat tagasi see oli?
Tunni lõpetamine ja omandatud teadmiste kinnistamine
Ülesanne: Kui te praegu korraldaksite samasuguse õppekäigu Tamsalu raudteejaama, siis mis on teisiti? Arutelu, mille järel õpilased koostavad praegusest õppekäigust kava, kasutades vanu kirjutusvahendeid: tinti, sulepead. (Seos eesti keelega) Muuseumi trepilt saab kaasaegset raudteejaama vaadata meeldetuletuseks.
Võib kavale lisaks ka joonistada.
Lisa: leheküljed õpilase vihikust.

