„Teeme ära“ talgupäev Tamsalu muuseumis
Laupäevaks 06. maiks kutsus Tamsalu MS Seltsi juhataja Maie Nõmmik ülevabariigilise talgupäeva
raames seltsi liikmeid korrastama Tamsalu muuseumi ruume.
Osavõtjaid kogunes pisut vähevõitu, aga ega rohkem eriti poleks kitsukestesse ruumidesse
ühekorraga mahtunudki. Abistava käe ulatasid Maie Nõmmik, Eha Ringinen, Anne-Els Hiiop,
Hannele ja Leho Valdok ning Tiit Uus. Meid külastas ka Vajangu kandi koduloouurija Ülo
Vildersen, kes tõi muuseumile terve paki vanu fotosid.
Muuseumis vanade kappide sisuga tutvumisel leidsime hulgaliselt Vao valla Sauvälja küla Oti-Altpere talu dokumente, mis seisnud seal puutumata juba üle aastakümne. Oti-Altpere talu oli jõukas Eesti talu ja taluperemehed olid korralikult kokku kogunud kõik dokumendid alates tsaariajast, Eesti Vabariigi ja okupatsioonide ajast kuni pärast II maailmasõda nõukogude võimu kehtestamiseni välja. Talu on kuulunud läbi aegade Poomide perele. Oti-Altpere talu peremees Aleksander Poom valiti 1939. aastal Vao vallavanemaks.
Huvitav oli tutvuda okupatsiooniaja dokumentidega, kus nii Venemaa kui ka Saksamaa
kehtestasid oma võimu teostamisel sõjakulude katteks taludele sarnased maksud, kohustused, load ja normid. Taluperedele seatud koormisi maksude, normide, müügikohustuste ja muude nõuete näol oli kokku üle kahekümne. Selle dokumentatsiooni põhjal võiks korraliku magistritöö kirjutada.
NSVL Rahvakomissaride poolt oli 1944. aastal kehtestatud igale täisealisele elanikule sõjamaks. Saksa okupatsiooni ajal olid reglementeeritud peaaegu kõik talutööd ja tegevused. Näiteks
oli Johannes Poomile 1943. aasta juunikuus välja kirjutatud Loksa Kuldijaama emise paaritamise
tõend, millel pidi olema kuldipidaja allkiri. Hobustel olid nimelised passid ja varssadel tunnistused. Eraldi olid kodanikule ja kogukonnaliikmele määratud maksud, aga oli kehtestatud isegi koeramaks. Jalgratta omamiseks ja sõiduks oli vajalik jalgratta sõiduluba (Fahrausweis), mis kinnitatud vallasekretäri poolt. Ka jalgrattamaks pidi tasutud olema.
Koristustööd ja ümberkorraldused kulgesid meil kenasti ja talutarvete näidistuba võttis kohe teise
ilme.
Koristus- ja ümberkorraldustöid tehes läbisime ühtlasi leitud ajalooliste materjalidega tutvudes ka Eesti lähiajaloo lühikursuse. Kõrvaltubades said uue ilme nii laed, seinad kui ka põrandad. Siin tegutsesid põhiliselt Maie Nõmmik, Eha Ringinen ja Hannele Valdok.
Kokkuvõtvalt tuleb tunnistada Tamsalu muuseumi koristuspäev igati kordaläinuks ja tänada kõiki osavõtjaid tehtud töö eest. Kõigi Tamsalu MS Seltsi liikmete ühine soov on jätkata Tamsalu ja lähiümbruse pärandkultuuri kogumist, säilitamist, süstematiseerimist ja ka veebiavarustesse kandmist virtuaalmuuseumi näol ehk kokkuvõtvalt muuseumitööd Tamsalus Kesk tn 2 asuvas Meritsa majas.