„Piirideta represseeritud – valu mälu on pikk“ 20.07.2024 Paides

20. juulil (laupäeval) toimus Eestimaa südames Paidesrahvusvaheline konverents Eesti, Läti ja Leedu represseeritute ühingute osavõtul, et ühiselt arutleda teemal „Piirideta represseeritud – valu mälu on pikk“. Ettevõtmist korraldas ja külalisi võõrustas Eesti Murtud Rukkilille Ühing koostöös Paide Püha Risti kiriku, Ajakeskuse Wittenstein ja Paide linnavalitsusega.
Konverentsist osavõtjaid tervitas kõigepealt Paide Linnamuuseumi suures saalis Riigikogu liige Anti Haugas ja avas nõupidamise. Seejärel andis Paide linna poolt tervitused edasi linnapea Kaido Ivask.

Murtud Rukkilille Ühingu esimees Enno Uibo lausus, et konverentsi pealkiri on kantud mõttest, et kannatanud on nii sõdur lahinguväljal kui ka represseeritu. „Nende erinevus seisneb vaid selles, et sõduril on oma kaitseks kasutada relv, kuid represseeritu peab leppima oma väärikusega. Nagu sõdur mõistab teise sõduri kannatusi, mõistavad represseerimise ohvriks sattunud teiste represseeritute valu. Meid seovad sarnane ajalugu ja elulaad, kuid ka sarnased kannatused okupatsiooniaegadel.“

Tervitused andis edasi SA Ajakeskus Wittenstein/Järvamaa muuseum – teadusjuht. Paide linnavolikogu liige, Isamaa Järvamaa piirkonna juhatuse esimees Ründo Mülts.

Sõna võttis ka MRÜ Tartu osakonna juht Raimo Ladva, kes rõõmustas, et naaberriikidest on kohale saabunud nii palju noori, kes on võtnud üle represseeritutelt teatepulga ja tegelevad aktiivselt langenud rahvuskaaslaste mälestuse jäädvustamisel ja sõjahaudade korrastamisel nii kodumaal, kui Venemaal.

Konverentsisaali astunud külalisi tervitati kõigepealt kaunite lõõtspillilugudega, mis lõi kõigile mõnusa ja sooja enesetunde ning meeleolu.

Järgnesid Läti ja Leedu MRÜ sõsarorganisatsioonide esindajate põhjalikud sõnavõtud, mida
ilmestas meeldiv ja kurblik viiulimuusika. Nende delegatsioonide koosseisus olnud õpilased esitlesid oma vastavateemalisi uurimistöid.

 Pärast sõnavõttude lõppemist Paide Linnamuuseumis ja tutvumist muuseumi väljapanekuga
järgnes külaskäik Paide Püha Risti kirikusse. Kirikus tervitas külalisi ja pidas kõne EELK Paide
Püha Risti koguduse õpetaja Andres Tšumakov. Kõne pidas ka Raimo Ladva.

Järgnes päris pikk ja kaunilt kõlanud pidulik orelikontsert. Kontsert oli südamlik ja hingekosutav. Pärast kontserti tutvuti kiriku vaatamisväärsustega. Eriti pälvis tähelepanu Murtud Rukkilille Ühingu kodualtar koos ühingu lipuga Paide Püha Risti kirikus.

Pärast Paide Püha Risti kiriku külastust suundusime üle Paide linnamäe Ajakeskusesse
Wittenstein. Ajakeskuses läbisime põhjaliku käsitluse, keldrikorrusest alates kuni 8. korruseni
meie ajaloost – muinasajast kaasaega. Peatusime vabadusvõitluse ajajärgul 13. sajandil, orduajal kuni 16. sajandini. Poola Rzeczpospolita valitsemisel ning niinimetatud kuldsel Rootsiajal ja Vene Tsaaririigi valitsejatega tutvumisel. Giidiks oli meil ajakeskuse töötaja.

Lõpetasime kaheksandal korrusel, kus meile pakuti korralik viiekäiguline õhtusöök koos
pidulikule sündmusele kohaste jookidega, mis kestis välja kuni kella üheksani õhtul.
Tuleb tunnistada, et oli väga huvitav ja elamusterikas päev ning tänada MRÜ esimeest
Enno Uibot ja kõiki korraldajaid. Tamsalu rahva poolt täname eriti Malle Annust, kel jätkub
energiat tegemaks tööd Tamsalu represseeritute kokkukutsumisel ja ürituste korraldamisel ning
külastamisel.
Represseeritute mäluüritus jätkus pühapäeval Tartus – Euroopa 2024 Kultuuripealinnas,
kus külastati ERM-i ja võeti osa laevasõidust Emajõel.

Kõigepealt sõideti Raadile ja koguneti MRÜ tamme juurde, kus Anne ja Raimo Ladva rääkisid
paiga ajaloost ja tuleviku väljavaadetest. Tamm sai korralikult kastetud ning delegatsioonide
esindajad kinnitasid tema okstele oma riigilipu värvides lindid. Mõeldes Ukrainale asendasime
ka nende juba pisut pleekinud lindi.

Edasine töö kulges Eesti Rahva Muuseumi seminariruumis, kus ERM-i ajalugu ja tööd tutvustas kohvilauas ERM-i kogukonnasuhete koordinaator Terje Anepaio. Sõna võtsid ka külalised ja võõrustajad ning lõpuks südamlik Ukuaru valss Elleri Muusikakooli õpilaselt.

Järgnes bussiekskursioon tutvumaks kultuuripealinn Tartuga, mis lõppes kaarsilla juures vaatega Tartu Raekojale. Ja siis jõelaevale Dorpat, et nautida Tartu kauneid vaateid juba Emajõelt.

Koos maitsva lõunasöögiga laeval ja külaliste muusikaliste vahepaladega pani see laevasõit Tartus viibimisele meeleoluka punkti. Kogu ettevõtmise lõpetas Eesti Kodu mälestuskompleksi külastus Mõnistes, kus Enno Uibo rääkis sünnikodu vundamendil oma pere traagilise loo. Vahetati muljeid ning toimus soe ja sõbralik lahkumine. Külaliste arvates oli Eesti Kodu mälestuskompleksi külastus kogu ettevõtmisele kui kirss tordil.

Nädalavahetus kolme sõbraliku Balti vabariigi represseeritute ühisel osavõtul motoga – „Piirideta represseeritud – valu mälu on pikk“ möödus erakordselt meeldivas õhkkonnas ja tihedas, sujuvas ettenähtud graafikus. Kõigile osavõtjaile jäi hinge ja südamesse hea ning rahulolev tunne möödunud nädalavahetusest. Suur tänu Murtud Rukkilille Ühingule ning ühingu juhtidele Enno Uibole ja Raimo Ladvale, kõikidele korraldajatele, aga ka suur tänu Läti ja Leedu represseeritute ühingute esindajatele, kes rikastasid kokkusaamist huvitavate ettekannete ja kaunite muusikapaladega.

Koostasid: Malle Annus ja Tiit Uus

Fotod: Mare Tammerand, Malle Annus ja Tiit Uus