Tapa vallavanem Valdo Helmelaid

14. juunil 2023 kella ühe paiku päeval kogunesid Murtud Rukkilille Ühingu Tamsalu piirkonna eestvedaja Malle Annuse kutsel Tamsalu Kultuurimaja juures asuva represseeritute mälestuskivi juurde põhiliselt inimesed, kes on kannatanud nõukogude võimu kuritegeliku tegevuse tõttu 1940. aastatel.

President Alar Karise sõnul näitas nõukogude võim end 1941. aasta juuniküüditamisega kogu oma räiguses. „Küüdirongidesse viidi need, kelle rolli peeti omariikluses kõige kandvamaks ning nendega koos terved pered ja suguvõsad. Küüditamine kui kurjuse küüniline tehnoloogia pole paraku kusagile kadunud. Näeme sedasama praegu ka Ukrainas. Me ei unusta neid, kes vägivallaga me keskelt võõrsile on viidud,” ütles president.

Mälestusteenistuse avas Tapa Kultuurikoja juhataja Heili Pihlak. Pärja mälestuskivi jalamile asetas Tapa vallavanem Valdo Helmelaid ja pidas kõne kohalviibijaile. Sisuka kõne pidas ka EELK Tapa Jakobi koguduse õpetaja Valdo Reimann, kes nimetas, et inimkond kahjuks ei ole õppinud suurvõimude poolt vallapäästetud paljudest vallutussõdadest mitte midagi, pidades silma juba teist aastat kestvat Venemaa agressiooni iseseisva ja suveräänse Ukraina riigi vastu.

Juuniküüditamise mälestuspäev Tamsalus 2023

Ühispilt mälestuskivi juures

Pärast mälestusteenistuse lõppu suunduti raudteejaama poole, et asetada mälestusküünlad ka paika, kus seisid loomavagunid, millega viidi kinnipeetud inimesed 1941. aasta juunikuus Siberi teele.

Juuniküüditamise mälestuspäev Tamsalus 2023

Eino Kitt asetas lillekimbu raudteeäärse küüditamise mälestustahvli ette

Raudtee äärest mindi kõrvalasuvasse Tamsalu Muuseumi, et tutvuda küüditamisteemalise väljapanekuga „Meie tavad ja kombed Siberimaal“ ja juua tassike kuuma kohvi koos Tamsalu MS Seltsi perenaiste poolt valmistatud maitsvate toidupalakestega. Ühtlasi toimus ka vestlusring meenutamaks siberiaastaid ja muid aktuaalseid päevakohaseid teemasid.

Mälestuspäeva tähistamine kulges rahulikus tempos ja igati oli väärikas tähelepanu küüditatute saatusele. Täname Tapa valda ja Tapa Kultuurikoja juhatajat Heili Pihlakut Tamsalu rahvale tähelepanu osutamise eest, Tapa EELK õpetajat Valdo Reimanni asjaliku kõne eest ja Tamsalu MRÜ esinaist Malle Annust ning Tamsalu Muuseumi juhatajat Maie Nõmmikut kohvilaua ning muuseumiruumide ja väljapanekute ettevalmistamise eest.

                                                                                                                      Koostas ja fotod: Tiit Uus