11.09.2024 Murtud Rukkilille Ühenduse liikmed ja Porkuni koolilapsed Tamsalu muuseumis

Kolmapäeval, 11.09.2024 lõuna paiku kogunesid MRÜ Tamsalu piirkonna juhi Malle Annuse kutsel Tamsalu muuseumi kohaliku ühingu liikmed, et tutvuda muuseumi väljapanekuga „Jälle koos on koolisõbrad“. Näitusel on esitletud erinevaid õpikuid tsaariajast kaasajani välja, alates aabitsatest läbi aegade. Kõige rikkalikum on matemaatikaõpikute väljapanek – üle 50 õpiku, kus vanimad on 19. sajandist pärit geomeetriaõpikud. Siis oli teadagi tsaariaeg ja õppetöö toimus vene keeles. Eraldi rühmadena on välja toodud Eesti Vabariigi aegsed õpikud, ENSV ajal kasutuses olnud ja taasiseseisvunud Eesti Vabariigis kasutusele võetud matemaatika õpikud. Enamus matemaatikaõpikutest on jõudnud muuseumiriiulitele tänu Tamsalu Gümnaasiumi kauaaegsele matemaatikaõpetajale Malle Annusele, aga ka teistele annetajatele. Pärast muuseumieksponaatide ja kooliteemalise väljapanekuga tutvumist koguneti ajaloolise maja kunagiste rajajate Jakob ja Friederike Meritsa elu ja tegevust kirjeldavate stendidega tuppa, et vestelda kohvilauas ühingu tegemistest ja tulevikuplaanidest.

Malle Annus tutvustas koos näitliku materjali esitamisega üheskoos koolilastega korraldatud külastust Tallinna Maarjamäele ja Vabamusse, represseeritute mälestuspäevade läbiviimist Tamsalus ja Tapal ning rahvusvahelise konverentsi külastust Paides Eesti, Läti ja Leedu represseeritute ühingute osavõtul, kus ühiselt arutleti teemal „Piirideta represseeritud – valu mälu on pikk“. Tulevikusündmustest rääkides oli juttu sõidust Haapsallu MRÜ esimehe Enno Uibo kutsel. Juhtumisi oli ka samal päeval Asta Jaansenil sünnipäev. Kõik soovisid Astale õnne ja Anne Elss võttis isegi lauluviisi üles.

Vestlus kohvilauas möödus väga sõbralikus ja lõbusas meeleolus, mis näitab, et selliseid seltskondlikke koosviibimisi on kindlasti vajalik aeg-ajalt korraldada.

Pärast MRÜ koosviibimist korraldas Maie Nõmmik veel Porkuni kooli õpilastele tutvumiskäigu Tamsalu muuseumiga ja vanade õpikute väljapanekuga. Maie tutvustas väga põhjalikult muuseumis olevaid vanu talurahva ja taluperenaiste poolt kasutuses olnud esemeid ja teisi muuseumi eksponaate. Tutvuti ka Porkuni lahingut tutvustava ekspositsiooniga. Koolilapsed uurisid hoolega vanu esemeid. Tutvuti ka õpikute ja koolitarvete näitusega. Ringkäik muuseumis pakkus koolilastele suurt huvi ning lapsed kuulasid tähelepanelikult seletusi ja küsisid palju küsimusi.

Muuseumikäik meeldis väga lastele ja täiendas laste teadmisi oma vanavanemate elust-olust ning nende kasutuses olnud töövahenditest. Täiendamaks laste teadmisi ja huvi muuseumieksponaatide vastu on vajalik ka edaspidi korraldada taolisi õpilaste külastusi klasside kaupa.

Siit üleskutse Tamsalu kooliõpetajatele. Palun külastage koolilastega aeg-ajalt Tamsalu koduloomuuseumi ja korraldage siin ajalootunde, et tutvustada lastele kodukoha ajalugu, aga eriti kohaliku kogukonna elulaadi ja iseloomu lähiminevikus, muuseumis väljapandud eksponaatide ja muude ajalooliste materjalide tutvustamise kaudu.

Tekst ja fotod Tiit Uus